Gastrik Bypass (Rny)

RNY Gastrik Bypass bir dönem ABD'de en sık uygulanan ve altın standart sayılan bir yöntemdi. Fakat son 2 yıldır Tüp mide ameliyatının gerisinde kalmıştır. En büyük avantajı vücuttan hiç bir şekilde organ çıkartılmaması olmakla birlikte, gıdanın izlediği normal yolun değiştirilmesi ciddi bir dezavantaj oluşturur. Ayrıca safra yollarında taş oluşursa bunu endoskopik yolla ağızdan girerek alabilme şansı kaybedilmiş olur. Midenin büyük bir kısmı ve oniki parmak barsağının endoskopla ağızdan girerek incelenmesi de gastrit Bypass ameliyatından sonra mümkün olmaz. RNY gastrit Bypass ameliyatının Tüp mide ameliyatına göre daha iyi kilo verdirdiği ve daha uzun süre zayıf kalındığı bilgisi doğru değildir. Yapılan çalışmalar sonuçların kilo verme açısından birbirine çok yakın olduğunu göstermektedir. RNY gastrit Bypass ın kendine has barsak düğümlenmesi gibi komplikasyonları vardır. Diyabet için tüp mide ameliyatına oranla daha etkili olduğu da uzun vadede gösterilememiştir. Gastrik Bypass ameliyatı düşünülenin aksine emilim bozucu bir ameliyat değildir ayrıca. Bypass edilen ince barsak uzunluğu sadece 50 - 70 cm dir. Emilim bozukluğu yaratmak için Bypass edilmesi gereken barsak uzunluğu bundan çok daha fazla olmalıdır. RNY bypass ta oluşturulan küçük mide poşu ile ince barsak arasındaki ağızlaştırma başlangıçta 2.5 cm çapında iken, zamanla 2 - 3 yıl içerisinde 4 cm in üzerine çıkmakta ve gıda amilimini azaltıcı etkisi kaybolmaktadır. Bu da kilo alımlarına yol açar. RNY Bypass ile ilgili en büyük sıkıntı da bu noktada başlar ki kilo alımı durumunda başka bir yönteme revizyonu teknik olarak çok zor olmaktadır. RNY Bypass ameliyatının belkide tek ve en etkili avantajı, reflü hastalığını azaltması bazen tamama yakın iyileştirmesidir. Tüp mide ameliyatı sonrası devam eden inatçı reflü hastalığı varlığında RNY gastrik Bypass etkili bir çözüm olabilir.   

© 2017 Prof. Dr. Koray Tekin Tüm hakları saklıdır.
Web sitesi tasarımında kullanılan tüm görseller lisanslıdır. İzinsiz başka yerlerde kullanılamaz.
Web sitesinde kullanılan tüm metinsel içerikler Prof. Dr. Koray Tekin'a aittir ve izinsiz veya kaynak göstermeden başka yerlerde kullanılamaz.
ÖNEMLİ: Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Prof. Dr. Koray Tekin sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Google+ Social Icon

Hakkı Yeten Caddesi No:13 Fulya Teras Rezidans C 2 Kat 14 Daire 90 Fulya/ŞİŞLİ/İSTANBUL   TEL: 05321704454